Strona główna - XIX Konferencja OLZON

16 września 2023
Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego
Kraków, ul. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego 1
Amerykańska pisarka Roxane Gay, w książce „Głód”, opisuje niekończące się zmagania z traumą. Powtarza tam wielokrotnie myśl: „Może mogłam sobie poradzić lepiej, ale przetrwałam”.

W naszej pracy codziennie spotykamy osoby, które przetrwały. Myślimy o doświadczonym przez nich okrucieństwie i współczujemy im. Ale często też „wolelibyśmy”, żeby przetrwały jakoś „lepiej”, w nie tak kłopotliwy dla innych (dla nas) sposób. Żeby nie atakowali swoich ciał, swoich umysłów ani innych osób. Żeby oszczędzili nam tego nieznośnego uczucia, że nie da się ich dotknąć, dosięgnąć, poruszyć. Żeby przestali obnosić się ze swoimi zranieniami i budować wokół nich swoją tożsamość.

Te osoby zmuszają nas do wysiłku – zrozumienia, co ze sobą niosą, zmiany myślenia i przekonań, a nawet – o zgrozo! – do modyfikacji naszej metody pracy. Rzadko dają szansę odniesienia sukcesu, a często zmuszają do mierzenia się z bezradnością i brakiem nadziei.
Agata Bielik – Robson pisze o przetrwaniu, które nie jest triumfem wspaniałości życia, ale które „brnie przez pustynię kulawym, poszkodowanym krokiem Jakuba”. Zapraszamy we wrześniu do rozmowy wszystkich, którzy zechcą dzielić z nami doświadczenia kulawych wędrówek przez pustynie.
Tegoroczni prelegenci:
Dr Joanne Stubley

jest konsultantką medyczną i psychoterapeutyczną w Tavistock and Portman NHS Trust. Dołączyła do Tavistock Trauma Service w 1998 roku, a od 2008 roku pełni funkcję głównej klinicystki. Jest członkiem Brytyjskiego Towarzystwa Psychoanalitycznego oraz specjalistką w Terapii Poznawczo-Behawioralnej Skoncentrowanej na Traumie (tf-CBT), Desensytyzacji i EMDR, oraz psychoterapii PTSD wspomaganej MDMA. Dr Stubley jest współprzewodniczącą Grupy Eksperckiej Royal College of Psychiatrists ds. wczesnych nadużyć seksualnych. Jest konsultantką kliniczną organizacji praw człowieka Freedom from Torture i honorowym wykładowcą w University College London. Autorka wielu publikacji na temat traumy, prowadzi wykłady w kraju i za granicą. Jest współredaktorką książki "Complex Trauma: the Tavistock Model" z Lindą Young, wydanej w 2022 roku, która została nominowana do Gravida Award. Polskie wydanie książki przygotowuje Pomorskie Centrum Psychotraumatologii.
Elżbieta Sala - Hołubowicz

certyfikowana psychoterapeutka, superwizorka i terapeutka szkoleniowa PTPP, psycholożka, filozofka, prezeska Małopolsko-Podkarpackiego Oddziału PTPP. Prowadzi zajęcia w ramach kursu uzupełniającego z zakresu psychoterapii dzieci i młodzieży organizowanego przez Szpital Kliniczny im. dr. J. Babińskiego w Krakowie. Superwizuje krakowskie ośrodki psychoterapeutyczne; stworzyła autorski cykl seminariów psychoanalitycznych "Kreatywne stany umysłu". Przez wiele lat kierowała Działem Edukacji w Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK, gdzie korzystała z wiedzy psychoanalitycznej w tworzeniu przestrzeni umożliwiającej przekształcające spotkanie ze sztuką. W ramach stypendium MKiDN (2018) opracowała projekt „Kultura nie wyklucza”. Redaktorka publikacji "Sztuka i wolność. Psychoanalityczna refleksja nad znaczeniem kreatywności (2014)". Nagradzana w ogólnopolskich konkursach poetyckich.
Ewa Kwaśny

przedstawi doświadczenia w pracy klinicznej zespołu OLZON.
Ewa Kwaśny jest superwizorką i terapeutką szkoleniową PTPP, certyfikowaną psychoterapeutką Sekcji Naukowej Psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Pracuje jak psychoterapeutka w OLZON oraz w praktyce prywatnej.
PROGRAM KONFERENCJI >>
  • 9.00 - 10.00  Rejestracja
  • 10.00  Otwarcie konferencji i wprowadzenie: dr n. med. Łukasz Cichocki - zastępca dyrektora ds. medycznych Szpitala Babińskiego oraz Ewa Niezgoda - kierownik OLZON.
  • 10.15  Dr Joanne Stubley, wykład pt. Trauma i żałoba: pomieszczanie i interpretacja.
  • 11.00  Dyskusja. Sesję prowadzi Edyta Biernacka.
  • 11.45 - 12.15 Przerwa na kawę
  • 12.15  Elżbieta Sala - Hołubowicz, wykład pt. Brikoler i zepsuta maszyna. Twórczość jako autodestrukcja.
  • 13.00  Dyskusja. Sesję prowadzi Milena Kuźdub.
  • 13.45 - 15.00 Lunch
  • 15.00.  Ewa Kwaśny, wykład pt. Nieudana próba zespołowego opracowania przypadku traumy.
  • 15.45.   Dyskusja. Sesję prowadzi Ewa Niezgoda.
  • 16.30.   Zamknięcie konferencji.
Koszty konferencji

Opłata konferencyjna:
  • do 15 lipca:  400 zł
  • od 16 lipca:  450 zł

Pracownicy Szpitala Babińskiego: 200 zł.
Pracownicy i studenci Krakowskiej Akademii AFM – są zwolnieni z opłaty za samo uczestnictwo, natomiast można nabyć wybrane usługi:
  • materiały konferencyjne: 40 zł,
  • udział w lunchu i przerwach kawowych: 160 zł.

Rejestrację zamknęliśmy 6 września 2023.

Komitet organizacyjny
  • Piotr Biernacki - strona www
  • Jacek Kowaleczko - Prezes Fundacji Winida
  • Joanna Kroczek - koordynacja, przygotowanie materiałów, informacja,
  • Ewa Niezgoda - Kierownik Oddziału Leczenia Zaburzeń Osobowości i Nerwic
  • Halina Ożóg - sprawy logistyczne, cateringowe, informacja,
  • Katarzyna Synówka - sprawy finansowe, rejestracyjne, faktury

Kontakt telefoniczny do OLZON: 12 652 43 17
E-mail: konferencja@fundacjawinida.org
Adres OLZON: Szpital Kliniczny im. J. Babińskiego, 30-393 Kraków, ul. J. Babińskiego 29.
olzon.babinski.pl

Nr konta: 26 1540 1115 2111 6011 8284 0001
30-516 Kraków, ul. Śliska 16, lok. 2.